Ak chcete vo vyučovacom procese napredovať musíte uplatňovať zásadu vedeckosti, pretože veda bola vždy v popredí rozvoja vedomostí z odborných predmetov. Týchto na našej škole v každom študijnom odbore máme celú plejádu. Keď ich chcete vidieť v realite, musíte si nájsť inštitúciu, ktorá sa vedou a výskumom zaoberá. Takýto subjekt sídli v susednom regióne a blízko našej školy. Je to Centrum výskumu živočíšnej výroby v Nitre. Pod organizačnou záštitou Ing. Andrey Zvěřinovej sa žiaci študijného odboru veterinárne zdravotníctvo a hygiena zúčastnili exkurzie v uvedenom centre. Počas bohatého programu, ktorého hlavnými organizátormi boli Ing. Kamil Šulko a Ján Huba mali možnosť zoznámiť sa s celkovým vedecko-inovatívnym poslaním centra a konkrétne vidieť činnosť jednotlivých odborov. Bol to odbor genetiky a reprodukcie hospodárskych zvierat, na ktorom bolo poukázané na potrebu zachovania genofondu populácie uznaných (domácich) plemien hospodárskych zvierat, pričom priamo v laboratóriu mali možnosť vidieť časť hodnotenia plodnosti gunárov suchovskej husi. Odbor malých hospodárskych zvierat bol zaujímavý z troch pohľadov. Jednalo sa o štúdium problematiky výživy a ustajnenia králikov a japonských prepelíc a uplatnenia líniovej plemenitby plemena kury oravka žltá. U odboru výživy skupinu zaujala nielen problematika výživy a dietetiky prežúvavcov, ale i možnosť dozvedieť sa konkrétnejšie zaujímavosti výživy jelenej zveri.
Zaujímavé boli taktiež návštevy inštitúcií zaoberajúcich sa biotechnológiu reprodukcie v chove hovädzieho dobytka a laboratóriom pre overovanie pôvodu hospodárskych zvierat cestou uplatňovania najnovších genetických metód.
Získaný komplex informácií bude i komplexom rozšírenia si vedomostí z odborných predmetov vyučovaných u budúcich veterinárnych zdravotníkov.